Chcesz zacząć tworzyć kolaże, które będą zachwycać spójnością i porywać tłumy fanów na facebooku? Spędzasz w Lightroomie długie godziny dopieszczając każde zdjęcie, które tworzysz? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Pokażę Ci sposób na szybkie i efektowne prezentowanie Twoich zdjęć. A dodatkowo mam dla Ciebie darmowy prezent, który raz na zawsze usprawni Twój sposób tworzenia kolaży ze zdjęć. Jeśli zastosujesz wiedzę z tego artykułu w praktyce błyskawicznie wyróżnisz się na tle inny fotografów, a przy okazji zaoszczędzisz masę czasu na tworzeniu sklejek ze zdjęć. Sam wiesz, jakie pracochłonne bywa łączenie kilku zdjęć w jedno. Jeśli do tej pory tworzenie kolaży było dla Ciebie jedną wielką frustracją to ten wpis jest dla Ciebie. Przygotuj się na łatwy i przyjemny sposób na tworzenie spójnych kolaży przy pomocy jednego programu – Lightrooma.

DLACZEGO LIGHTROOM?

Lightroom, to jeden z najbardziej przydatnych narzędzi w pracy fotografa. Mam nadzieje, że nie trzeba Cię do tego przekonywać. Gdy dowiedziałam się o funkcji, o której zaraz opowiem moja pierwsza myśl to: ” Jak to się do licha stało, że używam tego programu już 4 rok i tego nie wiedziałam?!”.Cały czas szukałam prostego i szybkiego narzędzia do tworzenia takich sklejek z sesji. Próbowałam je robić w Canvie, Photoshopie, nawet PhotoSpace miał swoją szansę. Ale we wszystkich tych przypadkach wydawało mi się to strasznie czasochłonne i skomplikowane. A jeszcze efekty były baardzo marne. I tak oglądałam u innych fotografów wszystkie te perfekcyjnie spójne i dopracowane kolaże z myślą: „Jak oni to robią i ile czasu na to poświęcają?”.  Okazało się, że rozwiązanie mojego problemu jest prostsze niż mogło mi się wydawać. Wystarczyło w Lightroomie przełączyć się na moduł PRINT.

OD CZEGO ZACZĄĆ TWORZENIE KOLAŻU?

Pewnie Cię to nie zdziwi. Piękny kolaż zaczyna się w momencie obróbki zdjęć. Najważniejszą cechą spójnego kolażu są zdjęcia obrobione w podobny sposób. Tu z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju presety Lightrooma. Oczywiście nie mówię, żeby od razu zostawiać miliony monet w sklepach z presetami, które nawet nie wiesz czy Ci się przydadzą.  Warto zacząć od zapisania ustawień, które wykonałeś w Lightroomie sam, a następnie używać ich przy kolejnych zdjęciach. Może być tak, że nie będą pasować w ogóle, a może to być strzał w 10!   Moja wskazówka: jeśli chcesz skopiować ustawienia z danego zdjęcia użyć na nim skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + C. Następnie wybrać zdjęcie, które ma mieć takie same ustawienia i kliknąć Ctrl + Shift + V. To takie kopiuj – wklej dla presetów. Nawet jeśli nie będzie pasowało idealnie to możesz to wykorzystać jako bazę do dalszej obróbki. Jest to bardzo prosty i sprawdzony sposób na tworzenie spójnych kolorystycznie zdjęć.

JAK NIE UŻYWAĆ LIGHTROOMA?

Dawno temu, obejrzałam tutorial o Lightroomie, w którym dowiedziałam, że w tym programie to przydatna jest tylko sekcja DEVELOP. Nic poza tym! Pan nawet pokazał jak ukryć pozostałe sekcję, żeby nie zawracać sobie nimi głowy. I wiecie co? Posłuchałam go, ukryłam te wszystkie pozostałe sekcję na dwa lata! Gdzieś tam z tyłu głowy utkwiło mi to, że nawet nie ma co przywiązywać większej wagi do pozostałych modułów. Do tej bije się w pierś, że to zrobiłam. Ty tego nie rób. Powiem więcej, przygotuj się na potężne usprawnienie swojej pracy z wykorzystaniem modułu PRINT. (TIP: zamin klikniesz moduł PRINT,  to w LIBRARY koniecznie wybierz folder ze zdjęciami, z których chcesz użyć do kolażu)

PIERWSZE I NAJWAŻNIEJSZE

Pierwsze wrażenia po przełączeniu na ten moduł to lekka konsternacja. Najważniejszą opcją do zmiany w tym module jest wybranie drukowania do pliku, a nie do drukarki. Znajdziesz tę opcję na samym dole po prawej stronie w zakładce „Print Job”. Tam wybierasz JPEG File. Dzięki temu stworzymy kolaż, który później możesz zapisać jako obraz.

JAK SAMODZIELNIE STWORZYĆ KOLAŻ?

No dobra, nie musisz wszystkiego robić samodzielnie. Już teraz za zapisanie do mojego newslettera możesz zupełnie za darmo dostać stworzone przeze mnie szablony. Stworzyłam ich kilka, głównie z myślą o mediach społecznościowych, bo tam przydadzą Ci się najbardziej. Dzięki nim zaoszczędzisz mnóstwo czasu na tworzenie swoich! Mogą posłużyć Ci też jako baza do tworzenia swoich szablonów. Pozwalają na stworzenie unikalnego zdjęcia w tle, postu na facebooka albo kwadracika na instagram w mniej niż 5 minut!

Poznaj 8 prostych kroków do stworzenia swojego kolażu w Lightroomie. Wykorzystaj tę wiedzę od razu! Tworząc swój kolaż razem ze mną.

KROK 1. ZMIEŃ LAYOUT STYLE

Żeby mieć zupełną swobodę w tworzeniu kolażu musisz wybrać opcję CUSTOM PACKAGE.

KROK 2. WYBIERZ JEDNOSTKĘ WIELKOŚCI

Po prawej stronie w zakładce Rulers, Grid & Guides znajdziesz opcję „Ruler Units”. Tam możesz wybrać w jakich jednostkach stworzysz swój kolaż. Ja polecam wybrać „points”, bo to oznacza pixele. Dzięki temu w kolejnym kroku możesz wybrać na jaką rozdzielczość pixeli chcesz stworzyć swój kolaż. A jak tu jesteś to od razu odznacz opcję „show guides„. Dzięki temu Twój obrazek do tworzenia kolażu będzie miał postać czystej kartki, bez żadnych dodatkowych linii pomocniczych.

KROK 3. WYBIERZ ROZMIAR OBRAZKA

Tu wpisujesz wartości liczbowe wielkości obrazka na jakim chcesz stworzyć swój kolaż. Ja tu wybrałam wielkość 1200 x 900 px. Bo to jest zalecana wielkość grafik na dodawanych facebooka. Ale tutaj mamy pełną dowolność w zależności czego potrzebujesz.

KROK 4. WYBIERZ ZDJĘCIA DO KOLAŻU

Tu zaczyna się fajna zabawa, bo zdjęcia wystarczy przeciągnąć z dolnego paska na białą kartkę. Kolor kartki też można personalizować klikając obok: „Page Background Color”. Do wygodniejszego ustawiania zdjęć używam jeszcze linii pomocniczych. Dzięki temu mam pewność, że zdjęcia są poukładane równo względem siebie.

KROK 5. POSZUKAJ OPCJI DLA SIEBIE

Gdy przeciągniesz na obrazek wszystkie zdjęcia, które chcesz wykorzystać możesz je dowolnie układać i kształtować. Jeśli zdjęcie jest źle dopasowane do Twojej ramki wystarczy kliknąć ALT + K i przeciągnąć w wybranym kierunku. Kiedy już mam pewność, że zdjęcia są poukładane równo wyłączam opcję linii pomocniczych, żeby było bardziej przejrzyście. Jest jeszcze możliwość dodania kolorowej ramki do zdjęcia. Wystarczy zaznaczyć „Inner Stroke”, następnie wybrać kolor i wielkość ramki. (tu nie pasuje, ale dodałam ją tylko pokazowo)

KROK 6. DODAJ DOWOLNY NAPIS

Żeby dodać do kolaży dodać dowolny napis wystarczy kliknąć „Identity Plate”, wtedy na naszym kolażu wyskakuje napis LIGHTROOM. Kliknij go dwukrotnie, a otworzy się jeszcze jedno okienko. Dam wypisujesz dowolny tekst, może też wybrać czcionkę, wielkość i kolor. Jest też opcja, żeby zapisać sobie tekst, który stworzysz, tak aby nie marnować na niego po razu kolejny czasu.

Jeśli masz swoje logo, jest też możliwość dodania go do kolażu. Po otwarciu okienka, gdzie można wypisać tekst, jest do wyboru druga opcja: „Use a graphical identity plate„. Wtedy wystarczy kliknąć na to czarne okienko i wybrać logo, które chcesz dodać. Nie zapomnij zapisać, żebyś nie musiał zrobić tego po raz kolejny.

KROK 7. ZAPISZ SWÓJ SZABLON

Jeśli stworzyłeś swój szablon, teraz koniecznie zapisz go tak aby moc z niego ponownie skorzystać nie tracąc czasu ustawianie wszystkiego od początku. Szablon zapisuje się bez zdjęć, więc może posłużyć jako świetna baza tworzenia kolejnych kolaży. Jest to bardzo duża oszczędność czasu. Zapisany już szablon, znów możesz także dowolnie modyfikować i zapisać go jako kolejny pod inną nazwą. Wystarczy kliknąć + przy „Template Browser”, wypisać nazwę stworzonego szablon i wybrać folder, którym ma zostać zapisany. (Domyślnie jest to folder „User Template”, ale jeśli chcesz utworzyć nowy folder wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki w obrębie „Template Browser” i wybrać „New Folder”)

KROK 8. „WYDRUKUJ” SWÓJ KOLAŻ

Teraz wystarczy nacisnąć przycisk „Print to File” i zapisać stworzony przez siebie kolaż na komputerze.

OTO EFEKT KOŃCOWY MOJEGO KOLAŻU 

PODSUMOWANIE 

Widzisz jakie to proste? Teraz wystarczy podzielić się ze światem zrobionym przez siebie kolażem (ze mną również). Jeśli znasz jakiegoś użytkownika Lightrooma, który może być nieświadomy tej funkcji, koniecznie daj mu znać o tym! A jeśli chcesz tworzyć kolaże jeszcze szybciej wystarczy się zapisać się na newsletter.

Powodzenia!