Chcesz coś zmienić? W sobie, swoich nawykch, otoczeniu? Książka to świetny punkt wyjścia. Pozwala dowiedzieć się rzeczy, które już ktoś kiedyś odkrył! Z czystym sumieniem polecam Ci te książki. Jestem przekonana, zainwestowany w nie czas nie pójdzie na marne. Może coś Cię zainspiruje. Może wystarczy Ci jedna odpowiednia myśl. Może daj sobie szanse na rozwój, bo dreptanie ciągle jednym w miejscu jest nudne. Idzie jesteń! A to idealny czas na czytanie fajnych książek! Oto moja subkietywna 5 lista książek, które mogą zmienić Twoje życie! Enjoy. 

7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey 

O czym jest książka?

7 nawyków! Tylko tyle trzeba, żeby się życiowo ogarnąć. I to nie są nawyki typu: „wstawaj wcześnie rano” czy „medytuj”. Nawyki, które Pan Doktor opisuje w swojej książce nie dotyczą czynności, a raczej postrzegania świata w określony sposób. Brzmi tajemniczo? Prosty przykład. Nawyk 2 brzmi: Zaczynaj z wizją końca. Pan Doktor proponuje zacząć od wyobrażenia sobie swojego… pogrzebu. Co chciałbyś usłyszeć na swoim pogrzebie od przyjaciół, rodziny, znajomych? Jak chciałbyś być zapamiętany? To ćwiczenie pomaga zastanowić się nad tym co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze. A przecież na co dzień nie masz to czasu. Dostrzegasz ten absurd? Nie znajdujemy czasu na myślenie o najistotniejszych rzeczach w naszym życiu, bo jesteśmy zajęci życiem od rana do wieczora. Książka pozwala na odkryć siebie na nowo! Trzeba się trochę wysilić, żeby to osiągnąć. Ale naprawdę warto!

Skąd się o niej dowiedziałam ?

Trafiłam na nią w bibliotece na studiach. Stwierdziłam, że skoro jest w dziale biznesowym to coś musi w niej być. I faktycznie to był strzał w 10 ! Nie przypadkiem znalazła się na pierwszym miejscu tej listy.

Co z niej wyniosłam?

Ta książka jest naszpikowana mądrością. Czytałam ją z myślą: „naprawdę żałuję, że dowiaduję się tego wszystkiego dopiero teraz”. Największym odkryciem był dla mnie nawyk 5: ” Staraj się najpierw zrozumieć, a później być zrozumianym”. Do tej pory myślałam, że jeśli chce być wsłuchana najważniejsza jest siła argumentów i dobrego doboru słów. A wiesz co jest kluczem? Zrozumienie drugiej osoby. I to jest dopiero odkrycie!

 Obudź w sobie olbrzyma – Tony Robbins

O czym jest książka?

Wiem jak to zabrzmi, ale książka jest o tym jak zmienić swoje życie. Tony krok po kroku wyjaśnia tajniki funkcjonowania naszego umysłu, psychiki, nawyków. Napisane jest tak prostym językiem, że przekaz ogarnie każdy. Przesłanie Tone’go Robbinsa jest jedno – masz wybór. Możesz się zmieniać, tylko najpierw musisz wiedzieć jak to robić. I ta książka właśnie o tym jest. 

Skąd się o niej dowiedziałam ?

Z jakiegoś przypadkowego forum o książkach rozwojowych. Już tak dawno, że nawet nie pamiętam dokładnie. 

Co z niej wyniosłam

Mój ulubiony rozdział to „odpowiedzią są pytania„. Uświadamia czytelnikowi jak, że jego życie przede wszystkim zależy od pytań, które sobie w myślach zadaje. A Ty? Pytasz siebie codzienne: „Dlaczego muszę iść do pracy?” Zauważ, że na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. „bo muszę za coś żyć, bo muszę płacić rachunki, bo mnie wywalą, bo…”. Nie wolałabyś zamiast tego zapytać siebie: „Co mogę zrobić, żeby dzień w pracy minął mi efektywnie?” albo „Co musiałabym robić w swoim życiu, żeby przynosiło mi to szczęście?”. Jeśli zadajesz sobie dobre pytanie to i odpowiedzi są dobre

SuperBetter. Życie to gra, naucz się wygrywać – Jane McGonigal

O czym jest książka?

Autorka książki udowadnia, że możesz zacząć grać… w życie! Realizować sekretne misje, walczyć z potworami i zawierać sojusze. Wszystko po to by łatwiej poradzić sobie ze sprawami, z którymi aktualnie się zmagasz. Takie podejście bardzo pomaga nabrać dystansu do problemów. Pozwala na pogłębienie relacji z osobami których zaangażujesz jako swoich sojuszników. Pomaga w kształtowaniu nawyków i sprawia, że mamy motywację, żeby naprawdę stawiać czoła naszym „potworom„. Już samo nazwanie lęku albo złego nawyku sprawia, że przestaje być taki straszny. Ja na przykład walczę z „Netflixozaurusem”, „Słodyczką” i „Leniuszkiem”. I nie chcę codzienne przegrywać! Dlatego walczę! Naprawdę inspirująca jest historia Jane – autorki książki. Wymyśliła tę grę zmagając się ze wstrząśnieniem mózgu. Walcząc z chronicznym bólem głowy i depresją. Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam to obejrzyj film. LINK. Wystarczy przeczytać książkę, poznać kilka zasad, wejść na stronę www.superbetter.com i zacząć super przygodę!

Skąd się o niej dowiedziałam ?

Marek Tkaczyk wspomniał o niej w podcaście Mała Wielka Firma, który jest moją małą skarbnicą wiedzy i inspiracji.

Co z niej wyniosłam?

Koncepcje, że w grę można zmienić wszystko czego doświadczamy w życiu. Jeśli mam do wykonania coś co mnie przeraża – zamieniam to grę! Wystarczy wyobrazić sobie, że jestem super-bohaterem, którego sekretną misją pokonanie potwora o nazwie „Przerażacz”. I jest łatwiej! Obiecuje ❤️

Getting Things Done – David Allen 

O czym jest książka?

Kwintesencją tej książki jest porównanie umysłu drewnianej skrzyni wypełnionej mniejszymi pudełkami. Jeśli wrzucasz tam wszystko bez ładu i składu, to za chwilę nie masz pojęcia co i gdzie możesz znaleźć. Ale jeśli chciałbyś uporządkować swoją skrzynie, musisz wywalić wszystko co zgromadziłeś w swoich pudełkach i poukładać według jakiegoś klucza. Może nawet zrobić listę rzeczy, które znajdują się w w danym pudełku, tak, żebyś nie musiał go za każdym razem otwierać. Książka pomaga uporządkować swoje myśli, cele i plany poprzez prostą zasadę: „wyrzuć to z umysłu i zapisz”.

Skąd się o niej dowiedziałam ?

Ze strony www.trzypoziomy.pl prowadzonej przez Mirka Burnejko. Bardzo inspirującego faceta, który na swoim przykładzie pokazuje, że się da! 

Co z niej wyniosłam?

Uwolniłam się od takich „atakujących myśli”, który co jakiś czas się pojawiają. Typu: „musisz jeszcze zamówić prezent dla Oli, pojechać w Bieszczady, pozbyć się zła na świecie i poczytać nową książkę Nosowskiej”. Zapisanie swoich myśli i podjęcie decyzji czy chcesz w związku z nią podjąć działanie to najlepszy detoks jaki możesz swojemu umysłowi zaserwować. 

 Magia Sprzątania – Marie Kondo 

O czym jest książka?

„Książka o sprzątaniu? Kto czyta książki o sprzątaniu!” Też tak myślisz? Ale książka znalazła się na tej liście, bo pomaga w dostrzec jak wiele niepotrzebnych rzeczy mamy wokół siebie. Podsumować można ją w kilku słowach: „Zostaw tylko te rzeczy, które sprawiają Ci radość”. Dotyczy to wszystkiego ubrań, notesów i wszystkich innych pierdół jakie można sobie tylko wyobrazić. Muszę uprzedzić, że momentami książka jest trochę dziwna, bo autorka rozmawia z rzeczami, głaszcze swoje ubrania i przesyła do nich swoją dobrą energię. Ale niech to nie zaćmi głównej myśli jaka przyświeca tej książce, że to „rzeczy mają służyć nam – a nie my rzeczom.” I nikt Ci nie powie ile masz mieć bluzek, butów czy pięknych długopisów. Miej tyle, ile sprawia Ci radość. Resztę odpuść.

Skąd się o niej dowiedziałam ?

Słyszałam o niej kilka razy. Ale jak wykupiłam dostęp do Legimi to przewinęła mi się na liście bestsellerów. Jak zaczęłam – to nie mogłam się oprzeć magii sprzątania. 

Co z niej wyniosłam?

Można żartobliwe rzec, że z tej książki dosłownie wyniosłam 10 wielkich granatowych worów śmieci i zbędnych rzeczy. Może to nie będzie odkrywcza książka dla osób, które nie są zbieraczami tak jak ja. Ale jeśli masz poczucie, że życie to jedno wielkie sprzątanie to ta książka jest dla Ciebie. Przyznam ja zbierałam naprawdę wszystko – zakrętki z tymbarka, ususzone i wyblakłe róże, porwane serpentyny z 18 urodzin. Dlatego jak poczułam magię sprzątania, została ze mną na dłużej!
Podsumowując – czytaj i działaj! 

Naprawdę wierzę, że przeczytanie chociażby jedej z tych książek będzie miało realny wpływ na Twoje życie. Pozwolą Ci ujrzeć świat w innych kolorach, a może nawet pomalować go na żółto i niebiesko?  Na koniec mam tylko jedną prośbę. Jeśli przeczytasz te książki –  brawo! Tylko nie zapomnij  wykorzystywać zawartej w nich wiedzy w na co dzień! 

Masz propozycje książki, która mogłaby dołączyć do tej listy? A może przeczytałeś którąś z nich i się ze mną nie zgadasz? Przyjmę wszystko! 

ściskam,