Szukam swojego stylu w fotografii. Nie widział go ktoś ?

Znasz to uczucie, że wiesz kto zrobił dane zdjęcie mimo, że jeszcze nawet nie przeczytałeś podpisu kto go wrzucił? Zapewne autor ma tak dobrze wyrobiony styl, że to zdjęcia są jego podpisem. Zdjęcia są jak wizytówki. Gdy już znajdziesz swój styl, nikomu nie będziesz go musiał przedstawiać. Ale jak to zrobić? Czy jest na świecie ktoś to powie Ci jakie zdjęcie lubisz i chcesz robić, a jakie nie? No jasne, że nie! To jest Twoje zadanie. Nikt niestety nie zrobi tego za Ciebie. Dlatego… Jeśli to czytasz to zrób te kilka kroków, które proponuje. Wymówek jest pewnie milion.  Ale jeśli to zrobisz, obiecuję, że zaczniesz być bardziej świadomy tego co Ci się podoba i wręcz przeciwnie — tego, co Ci się w fotografiach nie podoba. Koniecznie przeczytaj do końca, bo tam znajdziesz fenomenalny prezent, który na zawsze zmieni Twój sposób patrzenia na fotografie.  

 

1 krok 

Stwórz 4 nowe tablice na Pintereście. Naszym zadaniem będzie przypięcie zdjęć do danej tablicy. Zapytasz, dlaczego właśnie tam? Bo ułatwi Ci to zadanie. Tam wystarczy przypiąć wybrane zdjęcie do tablicy i gotowe. Można je tam dowolnie ustawiać i zobaczyć wszystkie razem. Tu może pomóc wtyczka Pinterestowy przycisk Zapisz do chrome, która pozwala przypiąć na Pinterest dowolne zdjęcie ze strony internetowej. (tylko z Facebooka się nie da) 

Teraz nazwij swoje tablice:

1. ulubione zdjęcia — moje
2. ulubione zdjęcia — idoli
3. przypadkowe zdjęcia — TAK
4.  przypadkowe zdjęcia — NIE 

Krok 2 

Przejrzyj swoje ulubione zdjęcia. Wybierz 10 swoich ulubionych zdjęć i przypnij je na pierwszą tablicę. Poszukaj elementów wspólnych. Szukaj elementów różnych. Spróbuj je ułożyć w logiczną całość. Dostrzegasz jakiś schemat? Może coś się powtarza, a może każde zdjęcie jest z innej parafii? Ale dlaczego się tu znalazło? Zauważ to ! Spróbuj wszystkie zmienić w czarno białe. Cofnij się! Przywróć im kolor. Spójrz z dystansu. Pogrupuj je. Co widzisz? Koniecznie zapisz swoje spostrzeżenia. A jeśli potrzebujesz inpiracji do tworzeni zdjęć zapraszam Cię do przeczytania wpisu – RÓB WRESZCIE LEPSZE ZDJĘCIA.
Mój przykład: 

Najpierw przejrzałam mojego fanpage’a na Facebooku. I wybrałam zdjęcia, które czułam, że są w 100% moje i wyrażają mnie. Wiem, że to słabe kryterium wyboru, ale nie mam innego sposobu. Nie wybierałam ich według żadnego klucza. Wybrałam te, które lubię i wrzuciłam je zdjęcia na tablice — ulubione zdjęcia — MOJE.

Skojarzenia: ludzie, portrety, ręce — ważny element, analogowy klimat, ładne dziewczyny, proste w odbiorze, oczy, ważniejszy przekaz od kolorów, coś niedokończonego, nie do powiedzianego tak, aby odbiorca mógł sam zinterpretować zdjęcie, czarno-białe, czasem nieoczywiste.

Krok 3 

Przejrzyj zdjęcia swojego ulubionego fotografa. Wybierz 10 zdjęć, zapisz je na Twojej drugiej tablicy. Zobacz czy mają jakieś elementy wspólne. A może nie? Jeśli masz kilku ulubionych fotografów rzuć te zdjęcia w jedno miejsce i… wyciągnij wnioski. Co przestawiają? Co czujesz jako odbiorca, gdy na nie patrzysz? Dlaczego te, a nie inne zdjęcia? Czym różnią się od Twoich?

Moja tablica — Ulubione zdjęcia — innych 

 

Mój przykład:

Wybrałam moich kilku ulubionych fotografów: Anitę Suchocką, Wiktora Franko, Victorię Will, Sonię Szóstak i Aleksandrę Bryłę. I wrzuciłam je na jedną tablicę. 

Skojarzenia: Nieoczywiste światło, urozmaicone portrety, opowiadają historię, nie są oczywiste i składają się na jedną większą całość. Są raczej ciemne, główną rolę grają cienie, a nie światło; oświetlenie naturalne, raczej proste, a jednocześnie czymś się wyróżniają.

Krok 4

Teraz uruchom sobie wybraną przez siebie stronę ze zdjęciami. Ja wybrałam 500px.com/editors. Tam znalazłam zdjęcia, które są za coś wyróżnione przez społeczność.  możesz to być InstagramFlickrTumblr. Oglądaj zdjęcia i zdecyduj czy się podoba, czy nie. Jeśli tak — wrzuć go na tablicę — PRZYPADKOWE ZDJĘCIA — TAK, a przy tej okazji napisz albo się zastanów co Ci się podoba w tym zdjęciu. Klimat, kompozycja, pomysł, wykonanie, kolory, światło, emocje. Zauważ, dlaczego Ci się podoba. Spróbuj zgadnąć jakiego obiektywu użyto (na 500px można to sprawdzić), jakiej ogniskowej, skąd pada światło, czy jest ostre, czy raczej miękkie, gdzie dostrzegasz cienie. Rozłóż go na czynniki pierwsze, a dowiesz się jak zrobić takie zdjęcie, które Ci się będzie podobało. A jeśli Ci się nie podoba, wrzuć go na tablice PRZYPADKOWE ZDJĘCIA — NIE. I zrób dokładnie to samo. Zauważ, dlaczego to zdjęcie do Ciebie nie przemawia. Zauważ światło, klimat, przejaskrawione kolory, krzywy horyzont, chaos, źle dobraną przysłonę itd.

 

Moja Tablica  PRZYPADKOWE ZDJĘCIA – TAK

Mój przykład: Oglądając zdjęcia po prostu decydowałam czy dane zdjęcie mi się podoba czy nie. Jeśli tak to co mi się podoba? Pomysł, wykonanie, kreatywność kadru, jego klimat itd. Na przykład zdjęcie portretowe kota: podoba mi się klimat tego zdjęcia, że został przedstawiony prawie jak człowiek, bardzo wyraźnie widać jego oczy co podkreśla jego charakter.  W tle nie ma żadnego rozproszenia. Najprawdopodobniej jakaś wysoka ogniskowa została użyta, że takie ładne rozmazane tło. 

Moja tablica PRZYPADKOWE ZDJĘCIA — NIE

Tu wylądowały wszystkie zdjęcia, które nie do końca do mnie przemawiały. Zatrzymałam się nad każdym z nich i przemyślałam to co mi się w nim nie podoba. Przykładowo — zdjęcie dziewczyny, która trzyma liść w ręce jak statua wolności.  Konceptu tego zdjęcia wgl nie czuję, dlaczego ona stoi w wodzie, w jakimś mule. Wygląda jakby sama nie widziała co tam robi. Obróbka — a raczej jej brak, zupełnie mi tu nie pasuje. Jeszcze można było uratować to zdjęcie nadając mu jakikolwiek klimat. Ale niestety. Całość na NIE. I tak po kolei wszystkie zdjęcia, które wrzuciłam na tablicę. 

Co zyskujesz robiąc te kilka kroków do w kierunku poszukiwania stylu? 

  • ogrom inspiracji od innych fotografów,
  • darmową naukę o fotografiach (poświęconą swoim czasem),
  • większą świadomość tego, dlaczego podoba Ci się konkretne zdjęcie,
  • CO WAŻNIEJSZE = świadomość tego, dlaczego NIE PODOBA Ci się dane zdjęcie, 
  • możesz podjąć działania w kierunku wyrobienia własnego fotograficznego stylu, 
  • zauważysz, że będziesz mieć nowe pomysły swoje zdjęcia.

 Nadal nie jesteś przekonany czy będziesz wiedział, jak oceniać zdjęcia?  Co brać pod uwagę i jak się do tego zabrać? Dlatego przygotowałam specjalną chceck-listę specjalnie do tego zadania. Zapisz się na newsletter, a otrzymasz ją w prezencie. Nazywałam ją metodą 5K – KONCEPT. KADR. KOLOR. KLIMAT. KOMENTARZ. Kryteriów jest 5 – można je wyliczyć na palcach jednej ręki. Wydrukuj sobie taką ściągę i poświęć godzinkę na pracę nad swoim fotograficznych stylem. Usiądź, weź do ręki tę kartkę i naprawdę się zastanów nad tym co Ci się podoba, a co nie. Efekty odczujesz natychmiastowo. Obiecuję! Wypróbowałam na sobie. 🙂